top of page
Home: Welcome

O NÁS

Společnost Diametral a.s. vznikla v únoru 1991.
Od  počátku se zabývá elektrotechnickým vývojem a výrobou.
V roce 1995 byla zahájena výroba průmyslové a laboratorní techniky:
laboratorní zdroje
autotransformátory
mikropáječky
VarioLab   zaveden do výroby v roce 2000
VarioClick  zaveden do výroby v roce 2010
VertiGO zaveden do výroby v roce 2013
Výukové panely UnoVolta byly uvedeny na trh poprvé v roce 2015

190627-DMT_RE-0059_web.jpg
190507-DMT_UV-0220_náhled.jpg
UV100_190415-0084_Print.jpg
52_140718_0081_.jpg
varioclick.jpg
ZSF-03_ED.jpg
Home: About Me

KATALOGY KE STAŽENÍ

Podrobné informace o produktech si můžete stáhnout na níže uvedených odkazech

Laboratorní stoly a technologický nábytek pro firmy i školy

Stoly pro praktickou výuku elektroinstalačních prací, zapojování elektromotorů, světelných okruhů, telefonie, zabezpečovacích systémů a PLC

Univerzální stoly pro elektrotechniku, vhodné pro vývojová pracoviště, opravárenství a pracoviště, kde je primárním požadavkem flexibilita.

Stoly s elektricky výškově nastavitelnou pracovní deskou pro vytváření vysoce ergonomických a flexibilních pracovišť. Základ tvoří stojné nohy s integrovanými elektrickými pohony a ovládací jednotkou.

Pracovní stoly VariWORK Classic a Economy jsou určeny pro výrobní  či opravárenská pracoviště. Mohou být též využity ve školách.

Výukové panely pro praktické procivčování zapojování elektrických zařízení od zásuvkových a světelných okruhů přes třífázové rozvody, elektromotory až po řídicí systémy s PLC

Energetik je primárně určen pro základní a střední školy k provádění pokusů a praktických cvičení v oblasti elektřiny. Obsahuje rozvod napájení stejnosměrného a střídavého proudu do jednotlivých lavic.

Široká nabídka laboratorních zdrojů DC a AC z vlastní produkce včetně autotransformátorů a oddělovacích transformátorů

Důležitým nástrojem pro každého elektronika profesionála i amatéra je kvalitní mikropáječka.

Home: Testimonials
VL,VC,VG
VL,VW,UV
Přístroje

UNO VOLTA

Katalogové listy jednotlivých panelů

Výukové panely Uno Volta slouží k výuce zapojení a měření obvodů, dále k experimentům širokého spektra
aplikací z mnoha oborů elektrotechniky a elektroniky. V principu se jedná o autonomní panely, kdy každý z
panelů je zaměřen na určitou problematiku. Nicméně, jednotlivé panely se mohou vzájemně doplňovat a tak
tvořit rozsáhlejší zapojení. Panely Uno Volta jsou zaměřeny na procvičování principů zapojení, vymýšlení
správného zapojení a odhalování chyb v obvodech. Nejsou tedy určeny pro fyzické zapojování vodičů,
zaměřeného na reálnou praxi.

Home: Services
UnoVolta
UV100.jpg

UV-100

Výukový panel UV-100 slouží k procvičování a experimentům při zapojování základních silnoproudých
domovních rozvodů klasického typu. Napájení panelu je realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě. Tento
panel je vybaven simulátorem poruch, které učitel může aktivovat pomocí přepínačů pod uzamykatelnými
dvířky.

UV-101.jpg

UV-101

Výukový panel UV-101 slouží k procvičování a experimentům při zapojování základních typů světelných zdrojů a svítidel se žárovkami a zářivkami. Kombinací použitých prvků lze porovnávat jejich vliv na funkci jednotlivých světelných zdrojů. Panel lze kombinovat s výukovými panely UV-100 a UV-102.
Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 230 V / 50 Hz z elektrické sítě.

UV-102_edited_edited.jpg

UV-102

Výukový panel UV-102 je rozšiřujícím panelem UV-101 a slouží k procvičování a experimentům při zapojování světelných zdrojů s žárovkami, halogenovými žárovkami a výbojkami.
Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě.

UV-103.jpg

UV-103

Výukový panel UV-103 přímo navazuje na panely UV-101 a UV-102. Tento panel slouží především k
experimentům s dichroickými halogenovými žárovkami. Studenti si na tomto panelu mohou vyzkoušet, jaký vliv má na svit žárovek délka a průřez napájecích vodičů a to jak na vstupu napájecího zdroje, tak na výstupu. 
Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě.

UV-104.jpg

UV-104

Výukový panel UV-104 Je určen k seznámení studentů s problematikou klasického domácího vrátného. Panel obsahuje vnější tablo s reproduktorem a mikrofonem a dále elektrický domovní zámek. Součástí je též napájecí zdroj jak pro vrátného, tak i pro připojené jednotky s domácími mikrotelefony, umístěný uvnitř panelu. K vnější jednotce lze připojit současně až čtyři domácí mikrotelefony. Studenti si tak mohou prakticky ověřit zapojení a funkci domácího mikrotelefonu při komunikaci s venkovní jednotkou a dálkové otevírání domovních dveří z více míst. Napájení panelu je díky zabudovanému zdroji realizováno jediným napětím 230V/50Hz z elektrické sítě.

UV-105_edited.jpg

UV-105

Výukový panel UV-105 je určen k seznámení s problematikou klasického domácího vrátného. Panel obsahuje vnitřní mikrotelefon s reproduktorem a mikrofonem a dále tlačítko pro ovládání elektrického domovního zámku. Tento panel neobsahuje napájecí zdroj, je napájen z panelu UV-104. Pro možnost lepší demonstrace funkce doporučujeme používat vždy minimálně dva panely UV-105 s jedním panelem UV-104. Studenti si tak mohou prakticky ověřit zapojení a funkci domácího mikrotelefonu při komunikaci s venkovní jednotkou a dálkové otevírání domovních dveří z více míst.

UV_106.jpg

UV-106

Výukový panel UV-106 slouží k procvičování a experimentům při zapojování elektrických ovládacích obvodů se stykači. Studenti se tak mají možnost seznámit se základními principy funkce stykačů a jejich účelu v elektrických obvodech. Panel nabízí nesčetné možnosti zapojení a simulací, například ovládání elektromotoru, změna směru otáčení motoru, signalizace dojezdu do koncové polohy včetně akustické signalizace, spouštění strojů se zpožděním a podobně. Napájení panelu je realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě. Zabudovaný zdroj poskytuje napětí 24V DC pro napájení cívek stykačů a dalších zařízení.
Panel je vybaven simulátorem poruch, které učitel může aktivovat pomocí přepínačů pod zamykatelnými dvířky

UV-107.jpg

UV-107

Výukový panel UV-107 slouží k procvičování a experimentům při zapojování elektrických ovládacích obvodů se stykači v třífázových obvodech. Studenti se tak mají možnost seznámit se základními principy funkce stykačů a jejich účelu v elektrických obvodech s elektrickými točivými stroji v třífázové napájecí soustavě. Panel nabízí řadu možnosti zapojení a simulací, například ovládání 3f AC elektromotoru, rozeběh Y/D, reverzaci, ovládání dvourychlostních motoru (Dahlender) a podobně. Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 3x 400V/50Hz z elektrické sítě prostřednictvím bezpečnostních zdířek. Stykače jsou určeny pro ovládání napětím 24VDC. Panel je primárně určen k propojení s panelem UV-106 a nebo s PLC programovatelným automatem.

UV-108.jpg

UV-108

Výukový panel UV-108 studentům umožňuje praktické měření elektrických spotřebičů a elektrických sítí pomocí
standardních testovacích přístrojů pro jednofázové i třífázové elektrické sítě.
Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 3x 400V/50Hz z elektrické sítě.
Panel je navíc vybaven funkčními přepínači pro nastavení hodnot a simulací poruchových stavů, které učitel může
aktivovat pomocí přepínačů pod uzamykatelnými dvířky.

UV-109a.jpg

UV-109

Výukový panel UV-109 slouží k procvičování a experimentům při zapojování základních silnoproudých
domovních rozvodů inteligentního domu s využitím systému Inels. Studenti se seznámí s problematikou
moderních systémů ovládání domovních rozvodů a naučí se programovat řídicí systém Inels. Pokud mají studenti
k dispozici i moduly UV-100 a UV-110, budou moci porovnat výhody a případné nevýhody systému ve srovnání s
klasickými silnoproudými rozvody, nebo se systémem postaveným na bázi EIB/KNX. Napájení tohoto panelu je
realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě.

UV-110a.jpg

UV-110

Výukový panel UV-110 slouží k procvičování a experimentům při zapojování základních silnoproudých
domovních rozvodů inteligentního domu s využitím přístrojů, využívající jednotnou datovou sběrnici. Studenti se seznámí s problematikou moderních systémů ovládání domovních rozvodů, postavených na bázi EIB/KNX. Pokud mají studenti k dispozici i moduly UV-100 a UV-109, budou moci porovnat výhody a případné nevýhody systému ve srovnání s klasickými silnoproudými rozvody, nebo se systémem Inels. Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě.

UV-111.jpg

UV-111

Výukový panel UV-111 slouží k seznámení se s problematikou zapojení jednofázového elektromotoru. Panel je vybaven též simulátorem poruch, které učitel může aktivovat přepínači, umístěnými pod uzamykatelným krytem. Výukový panel obsahuje úplné zapojení jednofázového elektromotoru, ovládaného obvodem se stykačem a tlačítky a slouží k demonstraci funkce standardního zapojení a zároveň k odhalování závad, které v praxi mohou nastat. V důležitých bodech schéma zapojení jsou měřicí body. Studenti tak při zjišťování poruch mohou provádět na všech důležitých místech kontrolní měření a tím odhalit původ závady.

UV-112.jpg

UV-112

Výukový panel UV-112 slouží k seznámení se s problematikou zapojení stejnosměrného elektromotoru. Panel je vybaven též simulátorem poruch, které učitel může aktivovat přepínači, umístěnými pod uzamykatelným krytem. Výukový panel obsahuje úplné zapojení stejnosměrného elektromotoru, ovládaného obvodem se stykačem a tlačítky a slouží k demonstraci funkce standardního zapojení a zároveň k odhalování závad, které v praxi mohou nastat. V důležitých bodech schéma zapojení jsou měřicí body. Studenti tak při zjišťování poruch mohou provádět na všech důležitých místech kontrolní měření a tím odhalit původ závady.

UV-113a.jpg

UV-113

Výukový panel UV-113 slouží k seznámení se s problematikou zapojení třífázového elektromotoru. Panel je vybaven též simulátorem poruch, které učitel může aktivovat přepínači, umístěnými pod uzamykatelným krytem. Výukový panel obsahuje úplné zapojení třífázového elektromotoru s rozběhem s automatickým přepnutím D/Y pomocí časového relé. Ovládání obvodu je stykači a tlačítky a slouží k demonstraci funkce standardního zapojení a zároveň k odhalování závad, které v praxi mohou nastat. V důležitých bodech schéma zapojení jsou měřicí body. Studenti tak při zjišťování poruch mohou provádět na všech důležitých místech kontrolní měření a tím odhalit původ závady.

UV-114a.jpg

UV-114

Výukový panel UV-114 slouží například k rozšíření možností panelu UV-109 a UV-110 při zapojování základních silnoproudých domovních rozvodů inteligentního domu. Tento panel nemá žádné vlastní napájení.

UV-116.jpg

UV-116

Výukový panel UV-116 slouží jako doplňkový panel k dalším panelům Uno Volta. Tento panel obsahuje odtahový ventilátor, který lze připojit pomocí bezpečnostních zdířek jako externí spotřebič. Kombinací použitých prvků lze porovnávat jejich vliv na funkci jednotlivých světelných zdrojů. Panel lze kombinovat s výukovými panely UV-100, případně dalšími panely Uno Volta.
Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 230 V / 50 Hz z elektrické sítě.

UV-117.jpg

UV-117

Výukový panel UV-117 slouží k procvičování a experimentům při zapojování domovních jednofázových elektrických instalací v sítích TN-S a TN-C se zásuvkami a svítidly s využitím spínačů, časových spínačů i elektroměru a HDO.
Napájení tohoto panelu je realizováno napětím 230V/50Hz z elektrické sítě.

UV-127.jpg

UV-127

Výukový panel UV-127 představuje třífázový elektromotor, umožňující změnou zapojení vinutí měnit rychlosti otáčení.

UV-128.jpg

UV-128

Výukový panel UV-128 představuje třífázový elektromotor, umožňující provoz v režimu Y / D ( hvězda / trojúhelník)

UV-129.jpg

UV-129

Výukový panel UV-129 představuje stejnosměrný elektromotor na malé napětí.

UV_132.jpg

UV-132

Výukový panel UNO Volta UV132 slouží k výuce zapojení automatizačních úloh. Panel umožňuje ověřit navrhovaná zapojení
a slouží i pro výuku programování logického programovatelného modulu Siemens LOGO! Výukový panel je navržen tak, aby
bylo možno ověřit základní návrhy bez potřeby dalších externích zařízení, umožňuje však tyto externí zařízení k modulu připojit.
Programovatelný modul lze programovat přímo na displeji modulu, nebo prostřednictvím originálního software LOGO!Soft Comfort..

ENERGETIK

Napájecí panely do školních lavic a zdroje napájení do katedry učitele

Systém Energetik UF-01 řeší komplexně rozvod napájení stejnosměrného a střídavého napájení do jednotlivých lavic. Učitel zcela ovládá kdy a jaké napětí je ve zdířkách panelů ZSF-XX v lavicích. Systém je primárně určen pro základní a střední školy pro uskutečnění pokusů a praktická cvičení v oblasti elektřiny.

Energetik

 PANELY V ŽÁKOVSKÝCH LAVICÍCH SE ZDÍŘKAMI A ZÁSUVKAMI

Základ každého panelu ve školní lavici tvoří box z odolného plastu se zdířkami. Ke každému panelu je přivedeno napájení ze stolu učitele, kde je umístěn napájecí modul. Napájecí moduly jsou přímo zabudované ve stole. Montážní otvor pro panely naleznete zde.

ZSF-03_ED.jpg

PRACOVIŠTĚ UČITELE SE STEJNOSMĚRNÝM A STŘÍDAVÝM ZDROJEM NAPÁJENÍ

Pracoviště učitele je vybaveno jedním, nebo více zdroji stejnosměrného a střídavého proudu a pro větší bezpečnost i jisticím modulem s tlačítkem TOTAL STOP a tlačítkem Start se zámkem s klíčem.

Katedra Energetik.jpg

STEJNOSMĚRNÉ NAPÁJECÍ ZDROJE

Zdroj standardně poskytuje napájecí napětí v rozsahu 0 - 30 V (DC) a maximálním proudem 10 A, který je na výstupu rozdělen do šesti samostatných výstupů jištěných pojistkami. Zkrat v jedné z větví tak neohrozí práci druhých žáků. Návod k obsluze je ke stažení zde.

Zdroj stejnosměrného napětí 30V_10A.png

STŘÍDAVÉ NAPÁJECÍ ZDROJE

Zdroj standardně poskytuje napájecí napětí v rozsahu 0 - 30 V (AC) a maximálním proudem 10 A, který je na výstupu rozdělen do šesti samostatných výstupů jištěných pojistkami. Zkrat v jedné z větví tak neohrozí práci druhých žáků. Návod k obsluze naleznete zde.

Zdroj střídavého napětí 24V_10A.png

PANEL ZSF-01

Panel se zdířkami SS a ST a zásuvkou 230V pro zabudování do lavice

ZSF-01_sm.jpg

PANEL ZSF-02

Panel se zdířkami SS a ST pro zabudování do lavice

ZSF-02_1.png

PANEL ZSF-03

Panel se zdířkami SS a ST, zásuvky na 230V a RJ45 pro zabudování do lavice

ZSF-03_ED.jpg

PANEL ZSF-04

Panel se zdířkami SS a ST a zásuvkou LAN RJ45 Cat5e pro zabudování do lavice

ZSF-04_1.png

PANEL ZSF-05

Panel se zdířkami HDMI, RJ45, USB, 230V pro zabudování do školní lavice

ZSF-03_ED.jpg

MONTÁŽNÍ POKYNY PRO NAPÁJECÍ ZDROJE

Pracoviště učitele je doplněno o bezpečnostní modul M08UF s tlačítkem TOTAL STOP. Tento modul obsluhuje napájení obou zdrojů (moduly MSS-01 a MST-01). Jištění je doplněno o proudových chránič pro vyšší bezpečnost. Stiskem tlačítka TOTAL STOP je vypnuto napájení 230V a jsou tím vypnuty i oba zdroje malého napětí. Tlačítko je navíc doplněno o zámek s klíčem, takže bez účasti učitele není možné zapojit žádný z okruhů.

Oba moduly napájení spolu s jisticím modulem doporučujeme umístit v nábytkové skříňce za uzamykatelnými dvířky. Jejich zabudování je definováno v „Montážním předpisu“, který je přílohou tohoto dokumentu.

Kleště a klíče

DIAMETRAL A.S.

Václava Špačka 1759
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

+420 222 360 423

Děkujeme za odeslání!

Home: Contact
bottom of page